SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kanna 15124322
nr 1512 4322
Sylvia Stave
(1908-1994), Sverige
Kanna, CG Hallberg, 1930-tal, nysilver. Höjd: 16 cm
Kondition: buckla på fotring, buckla vid pip, slitage i rottinghandtag
Sylvia Stave, svensk silversmed, tecknare och formgivare född 1908, död 1994.
måndag 19 december 2022
kl 20:05:00
Sylvia Stave
Läs mer om Sylvia Stave
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.